Jak przekraczać własne ego?

źródło: Pixabay

Mam nadzieję, że głęboko w sobie czujesz, że nasza ziemska egzystencja ma swój głębszy sens. Jeśli tak czujesz, to pozostało już tylko ustalić hierarchię w Twoim istnieniu. Musi stać się oczywistym, kto jest odpowiedzialny za całość Twojego istnienia, kto jest panem, a kto sługą. Posługując się sloganem reklamowym powiedziałabym: serce jest panem, a rozum jest sługą. Posługując się chwytliwymi hasłami z rozwoju osobistego powiedziałabym: intuicja mówi co robić, umysł mówi jak zrobić. Posługując się językiem religii chrześcijańskiej powiedziałabym: pokora powinna być ponad pychą. Posługując się językiem psychologii transpersonalnej powiedziałabym: ego jest Ci niezwykle potrzebne, by chroniło Twoje granice, abyś Ty- świadomość mógł organicznie wzrastać ku transcendencji, ku czystej miłości.

Wiedząc już, że najgłębszym sensem ludzkiego istnienia jest doskonalenie się w miłości, Twoją odpowiedzialnością jako jednostki jest przekraczanie własnego ego. Bez przekraczania własnego ego, nie masz szans na wewnętrzny wzrost. Jeśli jednak panem Twojego istnienia jest Twoje ego, a nie Twoje wyższe ja, spędzisz swoje życie na cierpieniu!

Dlaczego?

Przekraczanie ego to nieodłączna część procesu doskonalenia się w miłości. Miłość rośnie na prawdzie, a ego zmienia prawdę na potrzeby przetrwania. Zmiana tej prawdy na czas określony jest wręcz niezbędna, by młody organizm przeżył. Dopóki człowiek nie ma swojej mocy, jest zależny od dorosłych i musi skorzystać z mechanizmów obronnych ego. To organiczny etap wewnętrznego wzrastania człowieka. Skutkiem ubocznym mechanizmów obronnych jest zmiana osobowości człowieka, co w skrajnym wydaniu manifestuje się jako zaburzenie osobowości lub choroba psychiczna. W dorosłości jednak kolejnym etapem wzrostu jest porzucenie mechanizmów obronnych i dalsze wzrastanie dzięki rozwijaniu własnych zasobów. To jest ten etap, gdzie najbardziej ścierają się w człowieku lęk i zaufanie. Przyzwyczajenie się do mechanizmów obronnych jest tak silne, że wielu ludzi oddaje stery swojego życia swojemu ego i pozostaje w znanej, chociaż mało satysfakcjonującej strefie komfortu. Dobrym przykładem mechanizmu obronnego stosowanego przez Polaków jest racjonalizacja i przerzucanie winy na innych za swój los. Jeśli w Twoim życiu jest dużo cierpienia to możesz być pewny, że w jakiś sposób opierasz się organicznemu rozwojowi. To oznacza, że jesteś zniewolony przez ego i jego mechanizmy obronne. Nie jesteś sobą.

W praktyce przekraczanie ego obejmuje:

  • rozpoznanie mechanizmów obronnych
  • przywracanie swojej prawdziwej tożsamości
  • przeprogramowanie kodów podświadomości
  • rozwijanie własnych zasobów
  • życie zgodnie z pasją
  • nauka zaufania
  • ciągłe wewnętrzne wzrastanie
  • osobista odpowiedzialność za swoje życie

notifications_none

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

clear