Kompulsywne zachowania

LĘK-WEWNĘTRZNE NAPIĘCIE-KOMPULSJA

U podłoża kompulsywnych zachowań leży lęk. Ma to związek z konkretnymi przeżyciami z dzieciństwa lub młodości, które naruszyły integralność psychiczną lub fizyczną. Zakłócenia w realizacji podstawowych potrzeb dziecka (potrzeba bezpieczeństwa, więzi, autonomii, poczucia własnej wartości, autoekspresji, dojrzałego przywództwa), skutkują odczuwaniem lęku i odczucie deficytu. W życiu dorosłym deficyty proszą się o dopełnienie. Deficyty dają o sobie znać pod postacią wewnętrznego napięcia, które jest wyzwalane przez stresujące wydarzenia życiowe. To taki biologiczny ,,przypominacz” tego, co już znamy i co należałoby dopełnić w życiu dorosłym.

Kompulsywne zachowania wyrastają na deficytach i są ślepą próbą ich ukojenia. Wewnętrzne napięcie jest rozładowywane poprzez wiele znanych zachowań kompulsywnych i dają jedynie chwilowe uczucie ulgi (alkoholizm, perfekcjonizm, pracoholizm, seksoholizm, kompulsywne jedzenie, palenie papierosów, narkotyzowanie się, etc). W taki sposób właśnie rodzą się uzależnienia.

Podstawą wyjścia z jakiego kolwiek uzależnienia jest przepracowanie deficytu z dzieciństwa.

notifications_none

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

clear