Lęk przed zmianą

Ogrom ludzkiego cierpienia wynika często z niewiedzy, dlatego ważnym aspektem każdego działania w naszym życiu jest świadomość. Człowiek ma zaszczepione naturalne potrzeby, których zaspokajanie napędza do działania. Najważniejszą z nich jest potrzeba przetrwania, bezpieczeństwa. To jest pierwsza magiczna siła, która trzyma nas w znanej, choć często przytłaczającej strefie komfortu. Umysł wierzy jedynie temu, co zna. Każda zmiana to potencjalne źródło zagrożenia bezpieczeństwa.

źródło: Pixabay

Druga magiczna siła to potrzeba rozwoju, napędzana przez prawo ewolucji. Prawdą jest, że rozwój jest potrzebny do życia, ale nie jest niezbędny do przeżycia. Dlatego tak często wygrywa potrzeba bezpieczeństwa z potrzebą rozwoju. Człowiek targany między dwiema siłami natury, które drzemią w jego biologii, oddaje stery instynktom całkowicie zapominając, że to On sam jest panem swojego życia.

Gdy już wiesz, że poczucie wewnętrznego cierpienia wiąże się z brakiem Twojej decyzji, masz szansę świadomie to zmienić. Jak skutecznie zrobić krok do przodu i nie dać się zjeść lękowi przed zmianą? Tu warto uświadomić sobie, w kim pokładamy nadzieję w momencie opowiedzenia się za realizacją nowych poczynań. Może jest to Twoja dusza, może chęć uczynienia większego dobra, może egoistyczna pobudka, może chęć przynależności do danej społeczności czy dotrzymania kroku wymogom społecznym. Jak to mądrze rozpoznać?

W przypadku dokonywania zmian wynikających z potrzeb Twojej duszy, będziesz czuł ekscytację większą niż sam lęk przed zmianą. W przypadku dokonywania zmian wynikających z lękliwego umysłu, będziesz czuł mniejszy lęk, ale swoistą ciężkość na duszy.

Już taka porcja wiedzy daje Ci niezbędne narzędzia, aby śmielej dokonywać zmian w swoim życiu. Już wiesz, że ścierają się w Tobie potrzeba bezpieczeństwa i rozwoju

Gdy na ogół wygrywa u Ciebie potrzeba bezpieczeństwa, bardziej ufasz swojemu lękliwemu ego i operujesz w świecie z przestrzeni umysłu

Gdy na ogół wygrywa u Ciebie potrzeba rozwoju, bardziej ufasz swojej duszy i operujesz w świecie z przestrzeni serca

Wybór należy do Ciebie, wszak to Ty jesteś kreatorem swojego życia!

notifications_none

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

clear